Bayram Gelmiş Neyime

Bugün bayram, erken kalkın çocuklar...

Nerede o eski bayramlar?

Bayram gelmiş, neyime?

Bayrama dair bir yazı yazmak istiyordum, ama ne yazsam bilememiştim. Formspring'ten çikocan'ın sorusuynan kafaya dank etti. Nerede o eski bayramlar?

çünkü eski bayramlar daha kalabalıktı, daha çok akraba vardı ziyaret edecek. yavaş yavaş modern insanın yalnızlığı tadında bir bayram geçiriyoruz, hayatlarımız çalışma üzerine kurulu olduğundan, çalışmadığımız günlerde çalıştığmız günlerin acısını çıkarmaya çalışıyoruz. sözde eğleniyoruz ama aslında daha çok sıkılıyoruz. bu yüzden hayat boş geliyor, eski bayramları daha çok özlüyoruz.

eski bayramlar denen hadise için kafamda oluşan bir tablo var, annemin teyzesinin evindeyiz, akşam vakti.hiç yoksa 18 sene evvelsi... ve yine hiç yoksa 30 35 kişi var. çilingir sofrası kurulmuş, erkekler içkilerini yudumluyor, kadınlar çaylar elinde. televizyon açık ama sadece çocuklar oyalansın diye. kimse bakmıyor bile televizyona. herkes muhabbet ediyor, gülüyor, eğleniyor... ortam sarımtırak bir görüntüye sahip zihnimde. (şu fotoğraf sarılığında, ama renkli de http://www.ibiblio.org/jimmy/folkden/php/images/Old_Joe_Clark.jpg)

şimdi mi? o tablodakilerin en az yarısı öldü, geri kalanların bazıları birbirleriyle konuşmuyorlar, o tabloda çocuk ve ergen olanların çoğu evlendi ve hiç biri birbirleriyle görüşmüyorlar... anca düğün ve cenazelerde sahte bir samimiyet...

eski bayramlar işte böyleydi, şimdikiler de böyle..

eski bayramları istiyorum bazen geri.. güzeldiler, gülerdik, eğlenirdik... belki o zaman da dertlerimiz vardı ama... gülmesini bilirdik.

pikçır!
Tepkiler:

"Bayram Gelmiş Neyime" yazısına bir kimsecik bile yorum yapmamış!

Yorum Gönder

Çok mecburi değilse küfür etmeyin. Bir de emoysanız yorum falan yazmayın. Yazacaksanız da düzgün bir Türkçe ile yazın. Olm vallaha anlamıyorum lan!

 

Kopi-Rayt!

Kopirayt da denmekte gerçi kendisine ama kullanım ve kıllanım koşulları sanki daha bir türkçe, daha bir bizden, senden benden geldi kulağıma ya da parmağıma...Buralarda bir yazıyı beğendiysen eşle dostla paylaşmaktan çekinme. Yok eğer, o yazının tamamımın veya bir kısmının senin olduğunu düşünüyorsan, veya içindeki bir öğenin senin olduğuna inanıyorsan, arkadaşım de ne iş? Haberleş benimle... Hacı ne iş diye sor bana. Bir sor neden diye... Belki de istemeden yaptım?! Öyle işte, aklına takılanı sor bana. Yazının altına yorum yap veya mail at. Mutluluğun resmini bulursan bana da forwardla hatta. Sahi o forward mailleri de hiç sevmem be... Ama mutluluğun resmi bir başka be cankanım... Yolla bana, forwardla... Unutma ama hemi?

Firefox güzel gösteriyor...

Bu site en iyi firefoxta görüntülenir. Evet yandaki abla kadar iyi bir şekilde görüntülenmese de, sitenin genel olarak bazı ayarları, görüntü hedeleri falan filan firefox ile daha bir cillop olmakta. Renkliler daha renkli beyazlar daha beyaz gözükmekte. Firefox evinizin tilkisi... Kullanın kulandırtın. Bu vesileyle eğer siteyi ziyaret ediyorsa pek sevgili fox-kızı Alexandra Ansgar(ki kendisi resimdeki apla)’a ve Avşar kızı Hülya Avşar’a da sevgilerimi sunuyorum. Sahi neden Avşar kızı? Yani bi Sevtap Parman’a neden parman kızı denmiyor ki? Bak merak ettim şimdi.

Portakalı saydım...

O değil de benim portakalı soyup, başucuma koymam gerekiyordu, yanlış yaptım. neyse...

kişi taze düştü.